Aktualności

W DOMU KRESY odbywają się cykliczne spotkania Kresowiaków, stowarzyszeń kresowych i osób zainteresowanych historią i dniem dzisiejszym naszych Rodaków żyjących na Wschodzie. Przygotowujemy wystawy, prelekcje i odczyty.
Inicjujemy, organizujemy lub jesteśmy partnerem wielu ciekawych wydarzeń kresowych odbywających się w Trójmieście oraz w województwie pomorskim.

DOM KRESY wznawia działalność.

Szanowni Państwo,
po półrocznej przerwie DOM KRESY wznawia działalność. Tak, jak ustaliliśmy, nasze spotkania odbywają się w ostatnią środę miesiąca. Ze względu na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego, zapraszam w środę, 30 września o godz. 17.00 do sali AKWEN „Solidarności” (Gdańsk, Wały Piastowskie 24), blisko stacji kolejki PKP Gdańsk-Główny, obok tzw. Zieleniaka. Sala jest duża i może pomieścić w normalnych warunkach 120 osób. W sytuacji pandemicznej maksymalna liczba uczestników naszego spotkania wynosi 50 osób. Mniejsza liczba osób, maseczki i dezynfekcja rąk mają zapewnić nam maksimum bezpieczeństwa.

Gościem DOMU KRESY będzie dr Waldemar Wołkanowski, urodzony w Opolu historyk o korzeniach wileńskich, miłośnik i znawca Wilna, który zaprezentuje nam swoją najnowszą książkę „Wileńskie ABC”Ludzie, miejsca, historie. To pierwszy tom opowieści o Wilnie z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Książkę (264 strony z ilustracjami) będzie można kupić w cenie 45 zł i oczywiście otrzymać dedykację autora. Książkę wydano w Wilnie i jest ona inauguracją serii „Biblioteka Wilnoteki”.

Ze względu na pandemię, liczba uczestników spotkania jest ograniczona, dlatego bardzo proszę o potwierdzenie udziału w spotkaniu, e-mailowo lub dzwoniąc do mnie pod numer 601 979 828. Przypominam o zabraniu maseczek i dezynfekcji rąk.
Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia
Michał Rzepiak
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Oddział Pomorski
społeczny koordynator projektu DOM KRESY w Gdańsku601 979 828
PS. Bardzo dziękuję za pozytywne głosy, dotyczące Kresowego Saloniku Radia Gdańsk. Jak zawsze, zapraszam do słuchania nas w każdą sobotę, kilka minut po godz. 17.00

Kawaler Księżyca o Henryku Zbierzchowskim

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam w środę 29 stycznia br. o godz. 17.00 na spotkanie w Domu Kresy w Gdańsku (adres znany, ale przypominam Gdańsk-Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 5, dawny Pałac Ślubów). Tym razem spotkanie będzie miało lwowski charakter – zaprezentuję film Kawaler Księżyca o Henryku Zbierzchowskim, poecie, prozaiku, dramatopisarzu, nietuzinkowej postaci związanej z życiem artystycznym przedwojennego Lwowa.

Oczywiście będzie też czas na kawę, herbatę i miłe rozmowy.

Tradycyjnie, zachęcam do słuchania w Radiu Gdańsk cotygodniowej audycji – Kresowy Salonik Radia Gdańsk. Jest ona nadawana w każdą sobotę między 17.00 a 18.00.

Serdecznie pozdrawiam i do zobaczenia w Domu Kresy.
Michał Rzepiak
Społeczny koordynator Domu Kresy w Gdańsku
601 979 828

Spotkanie opłatkowe 2019

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam pomorskich Kresowian w sobotę7 grudnia br. o godz. 16.00 do DOMU KRESY w Gdańsku (dawny Pałac Ślubów, al. Grunwaldzka 5) na spotkanie opłatkowe.

W programie, fascynująca prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego z DSH w Warszawie: 

KRESY NIEPODLEGŁE 1919-1939.

Znane i zapomniane firmy, marki i producenci 

oraz mała niespodzianka muzyczna, tradycyjne dzielenie się opłatkiem i poczęstunek.

W czasie naszego spotkania będzie możliwość obejrzenia prac uczniów szkół województwa pomorskiego wyróżnionych w projekcie „Pomorskie korzenie kresowe”, zorganizowanym przez Fundację Mikroakademia, który został dofinansowany w ramach ogólnopolskiego programu „patriotyzm jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Będzie można także kupić płytę CD „Kolęda z Wilna” w cenie 20 zł

o zobaczenia w sobotę, 7 grudnia o 16.00 w DOMU KRESY

Michał Rzepiak
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Oddział Pomorski
Koordynator projektu Dom Kresy w Gdańsku
tel. +48 601 979 828