Pomorski Piknik Kresowy

Pomorskim Piknikiem Kresowym zainaugurowaliśmy działalność Domu Kresy w Gdańsku. Spotkanie poprzedziła msza święta celebrowana przez księdza kanonika Krzysztofa Masiulanisa w kolegiacie pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu.

Na dziedzińcu Domu Kresy dr Maciej Żakiewicz podzielił się swoimi refleksjami w wykładzie Na Kresach – nadmotławskie spojrzenie na dzisiejsze Krainy Wielkiego Pogranicza, a potem przedstawiciele stowarzyszeń kresowych opowiedzieli o swojej działalności.

Odbył się też pokaz litewskiego filmu dokumentalnego „Ufam Tobie” o pierwszym obrazie Jezusa Miłosiernego namalowanym w Wilnie według wizji św. Faustyny. Pokaz filmu był elementem prezentowanej w Gdańsku wystawy: Wilno – Miasto Miłosierdzia.


Kresowiacy wysłuchali koncertu patriotycznego w wykonaniu absolwentów i studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. I, jak na piknik przystało, wszyscy mogli degustować i zakupić specjały kuchni kresowej wprost z Wilna oraz z gdańskiej restauracji Familia Bistro.